Tüketirken Kazandıran Sistem

Günümüzde binalarımızın ısıtma ve soğutma giderlerini karşılamak durumunda kalmaktayız. Bununla birlikte enerji tüketim maliyetleri oldukça yüksek gelmektedir fakat toprak kaynaklı ısı pompası projesinin kurulumu sağlandığında standart tüketimin %85 oranında düştüğünü biliyor muydunuz?
Yaptığı tasarrufla kendi kurulum maliyetini 3.5 yılda çıkartan toprak kaynaklı ısı pompası, inşaat sektöründe 50 yıl kabul edilen sağlıklı bina ömrü boyunca 14 defa daha kendi masrafı kadar miktarını cebinize bırakıyor.
Tüketirken kazanın

 

Isı Pompası Çalışma Prensibi

Klasik ısı pompalarından farklı çalışmayan jeotermal ısı pompaları basit olarka şu şekilde çalışırlar.

1. Toprak altına belirli kurallarla yerleştirilmiş. İçlerinde ısı taşıyıcı akışkan dolaşan borular toprakla olan ısı alışverişini sağlar.

2. Elektrik ile çalışan sirkülasyon pompası. Isı taşıyıcı akışkanı ısı çukuru (sondaj, v.b.) olarak adlandırılan toprak altındaki borular içinde dolaştırır.

3. Isı çukurundan alınan ısı enerjisi, buharlaştırıcıya ulaşır. Buharlaştırıcıya ulaşan ısı enerjisi sayesinde soğutucu akışkan buharlaşır.

4. Soğutucu akışkan kapalı bir devre içinde ve basınç altında dolaştırılır. Gaz halinde kompresöre ulaşan soğutucu akışkan sıkıştırılarak basıncı ve dolayısıyla sıcaklığı arttırır.

5. Kompresörden çıktıktan sonra yoğuşturucuya giren soğutucu akışkan ısının büyük bir kısmını ısıtma tesisatı çevrimine aktarır. Soğuyan akışkan yoğuşur ve sıvı faza geçer.

6. Daha sonra genleşme valfinde basıncı düşürülür ve düşük sıcaklıktaki soğutucu akışkan çevriminin başına dönmüş olur.

Değişken zeminlere göre (kaya, kum, kil, çakıl) doğadan alabileceğiniz enerji miktarları üniversitenin testlerinden sonra toplam ihtiyaca (KW) göre sondaj adetleri belirlendikten sonra yapılan çalışmadır.

Özellikle alan problemi olan projelerde tek sonuç olarak görülmektedir. Bu sistem en yüksek verimlilikle ısıtma ve soğutmayı sağlar.

Değişken zeminlere göre (kaya, kum, kil, çakıl) doğadan alabileceğiniz enerji miktarları üniversitenin testlerinden sonra toplam ihtiyaca (KW) göre arazi sorunun olmadığı villa örneği küçük projelerde uygulanan serme sistemidir.

Değişken zeminlere göre (kaya, kum, kil, çakıl) doğadan alabileceğiniz enerji miktarları üniversitenin testlerinden sonra toplam ihtiyaca (KW) uygun olarak zeminden kazanmak amacıyla 3. alternatifinde bir projede kullanılabileceği doğal enerji kaynağıdır.